Pensasköynnöskrassi
Tropaeolum majus Namum
Jesuiitat toivat krassin Etela-Amerikasta, Perusta XVI luvulla. Euroopassa se levisi nopeasti puutarhoihin koritstekasviksi.
Yksivuotiset koristekrassit ovat helppoja kasvattaa. Pienestä siemenestä versoo rehevä ja runsaskukkainen köynnös.
Siemenet kannattaa kylvää ruukkuihin huhti-toukokuussa Suomessa, Espanjassa krassit ehtivät kukkia myös suoraan kasvupaikalle kylvetyinä aikaisin keväällä.
Krassin kukat ovat tunnetuimpia syötäviä kukkia. Ne käyvät salaatteihin ja suolaisten ruokien maustamiseen.
Kasvia käytetään myös lääkitsemiseen, siitä käytetään kypsät siemenet, varret sekä kukat.

Krassilla on antibioottinen vaikutus ja sitä käytetään virtsatietulehdusten ja keuhkosairauksien hoitoon.
Krassin aineosat ovat mikro-organismeja tuhoavia.
Kotikäytössä krassi on helppo käyttää, kukat käyvät koristeeksi salaatteihin, ne ovat sekä koristeellia että antavat oman hienon makunsa salaattiin.
Krassin varret voi käyttää kotona puristamalla mehu suoraan iholle, poistaa äkkiä kutinan jos itikka tai ampiainen pistää, myös ihottumiin kannattaa kokeilla, ensin vaikka pikku alueelle.
Krassin varresta voi tehdä jopa mehua, se on erittäin vitamiinipitoista ja auttaa virtsatietulehduksiin, vartta voi myös pureskella sellaisenaan.
Näitä pieniä kotikonsteja kannattaa kokeilla, mutta kohtuus kaikessa.
Nämä käyvät myös ennalta ehkäisynä ja saattaa säästää monta lääkärillä käyntiä.
Täytyy muistaa kuitenkin että lääkärin apu on tarpeen ja yrit toimivat apuna ja tukena terveyttä vaaliessa.
Welhotar |