Vähähiilihydraattinen kajottikurpitsa (chayote) sopii kaikille, erityisesti karppaajille.

Kuinka käytät pektiiniä esimerkiksi kvittenin (membrillo) kanssa, tutustu.

-Carlos-
-----------------------------

UUSI 1/2012
Meidän Costa Blanca lehti ilmestynyt

Klikkaa suosittelemme osiosta

-----------------------------

Varaa ajoissa Air Finlandin edulliset lennot vuodelle 2012.

Esim. Helsinki - Malaga
alkaen 79 euroa

Paikkoja rajoitetusti, joten toimi pian.

Hyvää matkaa!

-----------------------------

Päivitetty/Actualizado 1.2.2012












Welhottaren Gluteenittomat sämpylät

gluteenittomat_sampylataikina.jpg

  • 2-3 porkkanan raaste
  • ½ tl suolaa
  • 1/2  l vettä
  • ½  rkl.  Kylmäpuristettua  oliiviöljyä
  • Hiivaa, jos vatsa sallii (Welhotar tekee ilman hiivaa)
  • Tattari jauhoja (trigo sarraceno) ja gluteenittomia jauhoja .

taikina_tekeytymassa.jpg

Aineet  sekoitetaan ja taikinaa vaivataan niinkauan että se on leivottavassa kunnossa, leikkaa  pienia palasia ja leivo niistä sämpylän mallisia leipäsiä.

sampylat_pellilla.jpg

Sämpylät paistetaan  n. 120º  noin 20 min.  Pidä uunia silmällä , riippuu hieman uunista, jotkut saattavat paistaa noin 15 min sämpylät kypsiksi.

Niille jotka tekevät hiivattoman version niin  taikina kannatta jättää hieman löysemmäksi ja  taiteilla sämpylät vaikka lusikkaa apuna käyttäen koska taikina tarttuu kiinni ja käsin on aika vaikea niitä leipoa.

Paistin aika on myös hieman pidempi, eli kun ovat olleet uunissa noin 15 min.  vähennä lämpö noin 110-100º ja jätä sämpylät vielä noin 10min.

Kun taikinassa ei ole hiivaa se ei nouse ja sämpylät voivat jäädä sisältä raan tuntuisiksi.

welhottaren_gluteenittomat_porkkansampylat_gluteenittomat_porkkanaleivat.jpg

Muistakaa että harjoitus tekee mestarin, aina ei aina eka kokeilu onnistu, mutta kannattaa kokeilla uudemman kerran että saa näppituntuman  leipomiseen, se on hauskaa puuhaa talvis aikaan ja kukapa tietää jos  saat vaikka uusia ideoita itsekkin.

”Meitä ruokavammaisia ” kun on nykyisin niin paljon että uudet  ideat ovat aina vaihtelua meidän paljon kapeampaan ruokavalioon.

Welhotar