Mustekala-simpukka risotto
Heipä hei kaikille!
Minua alkoi jostain syystä laiskottaa lähteä ruokakauppaan, vaikka yleensä se piristää päivää kummasti.
Kaivelin jälleen kaappeja ja pakastinta, ja huomasin jälleen kerran, että kyllä kotona ruokaa on, kun vaan viitsii katsoa ja miettiä mitä tarvikkeista tekisi.

Riisi on ruokatarvike, joka säilyy melkein ikuisuuksia, tosin kannattaa huolehtia että säilyttää ne ilmatiiviisti ja suojaa valolta.
Pakastimessakin ruoka säilyy aika hyvin, muttei kuitenkaan ikuisuuk- sia, joten sitä kannaatta tutkailla useammin kuin kuivaruokakaappeja.

Minä löysin pakastimesta mustekalaa, se tuntuu saaneen hyvän otteen pakastimestani lonkeroillaan, sillä sitä oli siellä monenlaisessa muo- dossa.
Niistä lisää sitten joskus myöhemmin.
Tänään Mustekala-simpukka risotto
Tarvitsemme

- 250 g keitettyä mustekalaa (pulpo cocido)
- 400 g riisiä (arroz bomba)
- 2 sipulia (cebolla)
- 2-3 paprikaa (pimenton)
- pakasteherneitä (guisantes)
- 2 kalaliemikuutiota (caldo de pescado)
- suolaa (sal)
- pippuria (pimienta)
- öljyä (aceite de oliva)
- elintarvikeväriä (colorante)
- vettä (agua)
Ihmeellistä kyllä, minun varastoistani ei löytynyt sahramia, joten käy- tin elintarvikeväriä antamaan väriä risotolle.

Aloitin huuhtomalla ja lohkomalla paprikat, jonka jälkeen laitoin ne OnionChef teholeikkuriin, joka kuutioi paprikat tasalaatuisiksi kuuti- oiksi.

Sen jälkeen kuorin ja lohkoin punasipulit, ja sen jälkeen laiton sipuli- lohkot teholeikkuriin ja käynnistin koneen.
Tasalaatuista sipulikuutiota oli hetkessä valmista.
Punasipulin tilalla voi käyttää ihan perinteistä keltasipulia, minulla nyt vain sattui olemaan punasipuleita kotona.

Kuumenna kasari ja lisää sinne loraus öljyä, jonka jälkeen paprika- ja sipulikuutiot, joita sitten kuullotellaan muutamia minuutteja, jotta ne pehmenevät hiukan.

Kunnolla tehty kuullotus tuo sipuleiden ja paprikoiden parhaat maut esiin, joten ei kannata oikoa tässä asiassa.
Kuullotuksen jälkeen kasariin lisätään pari kalaliemikuutiota sekä noin 1 litra vettä.
Anna kiehahtaa hetki ja sekoita hyvin, jotta kalaliemikuutiot liukune- vat veteen.

Kun vesi alkaa kiehahtaa, niin lisää kasariin noin 400 g riisiä, ei mi- tään pitkä jyväistä, vaan risottoon sopivaa bomba-riisiä ja hiukan elin- tarvikeväriä antamaan lisää auringonkeltaista sävyä.

Anna kasarin sisällön kiehua matalalla lämmöllä noin 10 minuuttia ja lisää sen jälkeen valmiiksi leikellyt mustekalapalat sekä muutama si- nisimpukka ja 1 – 2 kourallista pakasteherneitä.
Mausta suolalla ja pippurilla.

Jatka hauduttelua vielä 5 – 10, jotta riisit ehtivät kypsyä, mutta muis- ta että riisit eivät saa tulla ylikypsiksi, vaan mielummin hiukan al den- te, pasta termiä lainatakseni.
Kun riisit ovat saavuttaneet sopivan kypsyyden, nosta kasari pois lie- deltä ja anna risoton vetäytyä hiukan ennen tarjoilua.

Tähän versioon ei tule lainkaan voita eikä parmesanjuustoa, mutta to- ki voit niitä lisätä sitten kun risotto on viittä vaille valmista tarjoilta- vaksi.
Näin on pirteän keltainen risotto saatu valmiiksi ja sattumiakin on so- pivasti.
Tarjoa mustekalarisoton lisänä tuoretta leipää ja jotain raikasta juota- vaa makusi sekä tilanteen mukaan.

Riisit olivat juuri sopivan kypsiä ja kalaliemi oli antanut sopivan maun riisille.
Paprikat ja sipulit antoivat oman makeutensa risottoon ja mustekala oli sopivan mureaa.
Kokeile myös mustekalarisotto katkaravuilla tai valmista perinteinen tapasannos mustekalasta eli pulpo a la gallega.
Mustekala sopii myös salaatteihin, eli testaappas mustekalasalaatti ja jos olet perunan ystävä, mustekalaa perunoilla ja sinisimpukoilla voi- si olla sinun juttusi.

Risoton ystäville suosittelen paprikarisottoa ja ylellisiä tryffelirisottoa sekä sahramirisottoa ja riisipataa merenherkuista, joka ei ole ihan ri- sottoa, mutta lähellä.
Kokeile myös oluessa haudutettuja herneitä ja mustekalarenkaita, to- della hyvää.
Lisää erilaisia riisi- ja mustekalaruokia löydät käyttämällä sivuillani olevaa Googlen täsmähakua sanoilla riisi tai mustekala.
Mutta näin oli lonkerot tällä kertaa, katsotaan millaisia lonkeroita, eväkkäitä tai siivekkäitä on ensi kerralla lautasella.
Kokkailemisiin
-Carlos-
|