Croissanttivanukas
Pudin de croissants
Heipä hei herkkusuut!
Nyt on aika panna suut messingille, sillä luvassa on todellinen herkku- jen herkku.

Tästä jälkkäristä on olemassa monta eri versiota ja ehkä tämä on se ns. ylellisin, sillä tässä käytetään croissantteja, jotka eivät kuulu ihan jokaisen suomalaisen talouden aamukahvipöytään, eikä edes minun, vaikka kotikulmillani on monta leipomoa, josta saisi moiset herkut jo- ka aamu.
Hyödynnän tässä jääkaapista ja pakastimesta löytyviä marjoja ja he- delmiä sekä kermaisen pehmeää juustoa.
Mutta käydäänpä nyt itse asiaan eli jälkiruokamme kimppuun.
Tänään Croissanttivanukas Pudin de croissants
Tarvitsemme

- 5 isoa kroisanttia (croissants)
- 125 g vadelmia (frambuesas)
- 150 g pakastehedelmiä (mix de frutas congelados)
- 200 g briejuustoa (queso brie)
munamaito
- 2 munaa (huevos)
- 450 g kondensoitua maitoa (leche condensada)
- vaniljasokeria (azucar vainillado)
- 2 dl maitoa (leche)
Laita ensimmäisenä uuni lämpiämään 200° ja siirry sen jälkeen käsit- telemään jälkiruokatarvikkeita.

Aloitin käsittelyn halkaisemalla kroisantit, jotka olin ostanut pari päi- vää aiemmin, eli niiden pinta oli jo rapea.

Kun tuo vaihe oli käyty läpi, siirryin leikkelemään briejuustosta noin 5 mm vahvuisia viipaleita, käytin tähän tarkoitukseen 200 g juustoa.
Alkuvalmistelut on nyt puoliksi tehty ja seuraavaksi valmistin muna- maidon, josta tulikin varsin makea, mutta niinhän sen täytyy jälkiruo- assa ollakkin.

Mittasin kannuun 2 dl maitoa, johon lisäsin pari kananmunaa, sekä pullollisen (450 g) kondensoitua maitoa sekä reilusti vaniljasokeria.
Tietenkin jos tahtoo todella ylellisen maun tähän jälkkäriin, joten sil- loin kannattaa käyttää aitoa vaniljaa, mutta minulla ei sattunut ei ole- maan vaniljatankoja kotona, siksi tyydyin tuohon perinteiseen vanilja- sokeriin.
Sekoitin munamaidon ainekset kannussa sekaisin, ja sen jälkeen otin esiin uunivuoan, jonka voitelin kevyesti oliiviöljyllä, mutta voitelussa voi käyttää myös voita.

Nyt on kaikki esivalmistelut tehty, eli aloin latomaan halkaistuja kroi- santteja uunivuokaan, alin kerros tehdään kroisanttien pohjista.
Niiden päälle ripotellaan vadelmat ja pakastetut hedelmäkuutiot, jot- ka olivat tässä tapauksessa mango, ananas sekä papaija.

Lopuksi laitoin noin puolet briejuustosta uunivuokaan kroisanttien pohjien päälle, näin on ensimmäinen kerros valmis.

Toiseen kerrokseen tulee croisanttien puolikkaista kannet jo uunivuo- assa oleville pohjille, lisäksi pinnalle ripotellaan loput marjoista ja he- delmistä sekä loput briejuusto viipaleet.

Uunivuoka oli jo tässä vaiheessa herkullisen näköinen, mutta vielä sii- tä puuttui munamaito, jonka kaadoin tasaisesti koko vuokaan, jonka jälkeen peitin paistoksen ennen uuniin laittamista foliolla.

Folion avulla vältetään se, että kroisanttien pinta eikä myöskään brie- juusto pala uunissa.

Aluksi paistosta paistetaan foliohupun alla noin 20 minuuttia 200° uu- nissa, jonka jälkeen folio poistetaan ja jatketaan paistamista noin 10 - 15 minuuttia eli kunnes pinta on saanut hiukan väriä sekä muna- maito on hyytynyt.

Nosta valmis paistos pois uunista ja anna vetäytyä hetkinen ennen tarjoilua.

Kokoa jälkiruoka-annos yhdestä croisantista ja sen täytteistä, yksi on mielestäni riittävä määrä kun käyttää isoja kroisantteja, jos käytät sellaisia pieniä kroisantteja, niin silloin voi olla paikallaan tehdä annos kahdesta kroisantista.
Annokset voi viimeistellä tomusokerilla, mutta mielestäni tämä jälki- ruoka ei tarvitse enää lisäsokeria.

Minun annoksen kyljessä on kuitenkin sokeriliemessä keitettyä, hie- nosti sanottuna kandeerattua mangoa, joka sopii tähän jälkiruokaan, koska myös kroisanttien sisällä on mangoa.
Maistoin jälkiruokaa ja se oli viedä kielen mennessään, onneksi se kuitenkin oli tiukasti paikoillaan, eikä valahtanut jälkiruoan mukana masuuni.
Olin hiukan yllättynyt tuosta mausta, se ei ollut yhtään liian makea, vaikka aluksi pelkäsin tuon kondensoidun maidon määrän olevan oi- kea sokeripommi.
No onhan se sitä, mutta tässä tapauksessa ei kuitenkaan liian makea, eikä vaniljasokerikaan tullut liikaa läpi.

Kokonaisuutena herkullinen jälkiruoka, jossa voi käyttää ihan mitä ta- hansa marjoja tai hedelmiä.
Kuten jo tuolla alussa mainitsin, niin tästä herkusta on monia eri ver- sioita mm. pappilan hätävara sekä leipävanukas paahtoleivästä.
Suolaisen ystäville suosittelen täytettyjä croissantteja, kannattaa kur- kistaa myös jälkiruokia-osio sekä leivonta-osio, niistä löytyy monenlai- sia pikkuherkkuja, mm. sitruunajuustokakku.
Briejuusto maistuu myös vadelmapizzassa sekä paistettuna hillon kanssa.
Jälkiruokaan on hyvä päättää ateria kuin ateria, ja jälkiruoaksi käy myös erilaiset vanukkaat eli flanit sekä mousset.
Palan painikkeeksi voi nauttia vaikka mango-melonimehua, joka sopii niin aikuisille kuin lapsillekkin.
Tässä oli siis jälkiruokamme ja näihin makeisiin tunnelmiin on hyvä päättää tämän kertainen lähetyksemme.
Herkuttelemisiin
-Carlos-
|