Kampasimpukka-katkarapuvartaat
Brochetas de vieiras y gambas
Heipä hei kaikille!
Innostuin juhannuksena siivoilemaan paikkoja ja yksi kohteistani oli pakastin.
Sinne tulee toisinaan ostettua kaikenlaista ja sitten ne voivat jopa unohtua sinne.
Kovin pitkäksi aikaa ei kannata pakastimeenkaan mitään unohtaa, vaan aika ajoin kääntää sen sisältö ympäri ja katsoa mitä kaikkea se onkaan niellyt.
Minä tein siis noin ja tein mielenkiintoisia löytöjä, en muutamaa kuu- kautta vanhempia, mutta jos ei käytä pakastimen sisältöä, niin kohta sinne ei mahdu mitään.

Joten otin sulamaan pussin, jossa oli vielä muutama Gordon Ramsayn herkku eli kampasimpukoita, tosin hän vaatii aina tuoreita, mutta eipä nyt ollut kuin pakastettuja, eikä sillä eikä sen puoleen Gordonkaan ol- lut tulossa vierailulle.
Lisäksi pakastimessani oli kuorittuja, raakoja katkarapuja, joten otin niitäkin hiukan sulamaan.
Tuollaisista herkuista siis olisi tarkoitus tehdä ruokaa tällä kertaa.
Tänään Kampasimpukka-katkarapuvartaat Brochetas de vieiras y gambas
Tarvitsemme

- kampasimpukoita (vieiras)
- raakoja, kuorittuja katkarapuja (gambas peladas, grudas)
- kirsikkatomaatteja (tomates cherrys)
- öljyä (aceite de oliva virgen)
- suolaa (sal)
- pippuria (pimienta)
Lisukkeeksi valitsin jäävuorisalaatin sekä surimiraasteen, mutta voit valita vartaille juuri itsellesi sopivan lisukkeen.

Annoin kampasimpukoiden ja katkarapujen sulata kaikessa rauhassa yön yli jääkaapissa, ja seuraavana päivänä kaadoin ylimääräisen ve- den pois ja kuivasin huolellisesti kampasimpukat sekä katkaravut.

Näissä käyttämissäni kampasimpukoissa oli mukana myös mätiä, jo- ten irroitin ne varsinaisesta kampasimpukan lihasta.
Kun tuo kuivausoperaattio oli selvä, olivat puiset varrastikut lionneet sopivasti vedessä, jolloin niihin on helpompi laittaa paistettavat tuot- teet, eivätkä tikut syty palamaan paiston aikana.

Työntelin siis tomaatteja, kampasimpukoita, katkarapuja sekä mäti- pussukoita varrastikkuihin vuorotellen.

Kun kaikki oli valmista, suihkautin pintaan vielä oliiviöljyä sekä ripot- telin mausteeksi suolaa sekä pippuria.
Mietin hiukan, että käyttäisinkö sähkögrilliä, joka on osoittautunut var- sin käytännölliseksi kapistukseksi, vai ottaisinko esiin kaasugrillin jo- ta en ole kyllä nyt aikoihin käyttänyt vai paistanko vartaat parillapan- nulla.
Tuo parillapannu vei voiton, joten laitoin sen kuumenemaan liedelle ja suihkautin pohjalle hiukan öljyä.

Kun pannu oli tarpeeksi kuuma, nostin kampasimpukka-katkarapuvar- taat pannulle paistumaan.
Heti alkoi sihinä ja suhina kuulua pannulta ja kampasimpukat alkoi- vat ottamaan väriä pintaansa.
En tullut tuossa tikutus vaiheessa ajatelleeksi sitä, että kampasim- pukka on paksumpi kuin katkarapu eli ravut eivät nyt koskettaneet pannua lainkaan, mutta kyllä ne kypsyivät pannulta hehkuvassa läm- mössä.

Kääntelin tikkuja paistamisen aikana pariin otteeseen ja kun vartaat olivat mielestäni muutaman minuutin paistamisen jälkeen kypsiä, nos- tin ne odottamaan esille panoa.

Jos sinua askarruttaa että tulikohan niistä kaikista nyt kypsiä, niin voit tehdä kuten minä tein lopuille tarvikkeille, laitoin ne kaikki kerral- la pannulle ilman tikkuja.
Paistoin siis loput tarvikkeet sellaisenaan pannulla, vasta sen jälkeen kokosin ne tikkuun.
Ei niissä muuta eroa ollut kuin se, että katkaravut olivat nyt saaneet väriä pintaansa.

Nostin parillapannulla paistetut vartaat tarjoilulautaselle jonka pohjal- la oli revittyjä jäävuorisalaatin lehtiä sekä surimiraastetta.
Yksinkertaista mutta aah niin hyvää.
Jos simpukat ja katkaravut kaipaavat mielestäsi lisää suolaa, niin ri- pottele sitä hiukan lisää, mutta muista kohtuus kaikessa, myös suo- lan käytössä.

Mielestäni ruoka oli herkullista, eivätkä kampasimpukatkaan tuntu- neet lainkaan kumisilta ja vaaleasta pinnastaan huolimatta myös kat- karavut olivat kypsiä.

Kampasimpukka pekoni kääreessä on myös herkullinen alkupala sekä kannattaa myös hyödyntää mahdollinen mäti ja tekaista siitä vaikka- pa lämmin kampasimpukan mäti salaatti tai valmista ylellinen, herro- jen herkku kampasimpukka sahramirisotto.
Lisää erilaisia grillivartaita löydät käyttämällä sivuillani olevaa Goog- len täsmähakua sanalla varrastikku ja tässä muutama suora linkki erilaisiin vartaiin kuten esim. makkaravartaat, joissa on erilaisia mak- karoita, kalavartaat jotka valmistuvat nopeasti sekä kasvisvartaat jos olet kasvissyöjä.
Siipikarjafaneille sopivat sitruunaiset kanavartaat AirFryerissa pais- tettuna.
Lasten kanssa on kiva puuhastella vaikka lihapulla-nakkivartaita.
Tai yhdistele uusia makuja kuten katkarapu-ananasvartaissa on teh- ty.

Näillä herkuilla mennään ensi kertaan ja katsotaan mitä silloin lauta- selle päätyy.
Terveisin
-Carlos-
|