Tortillakakku kinkkutäytteellä
Pastel de tortilla española con relleno de jamon y queso
Heipä hei kaikki kotikokkailijat!
Helteinen kesä on takana ja syksyn merkit alkavat näkyä niin ilmassa kuin luonnossakin.
Enää aurinko ei lämmitä ja puiden lehdet alkavat muuttaa väriään eli syksy saapuu, siitä huolimatta meidän kaikkien on syötävä.
Arki on siis tullut ja kaikki kiireet alkavat painamaan päälle, ja ruoan laittoon jää vähemmän aikaa.
Minä pidän ruoanlaitoista, mutta toisinaan minäkin sorrun eineksiin, tosin niistä saa tuunaamalla tosi herkullisia aterioita, kuten kohta huo- maatte.
Perunamunakas eli tortilla española on edullinen, helppo valmistaa ja ruokaisa eines, jota ainakin Espanjassa myydään kaikissa kaupoissa ja löytyypä sitä Suomessakin joistain kaupoista.
Tänään Tortillakakku kinkkutäytteellä Pastel de tortilla española con relleno de jamon y queso
Tarvitsemme

- 2 x 600 g perunamunakasta (tortilla española)
- 200 g maustamatonta tuorejuustoa (queso fresco para untar)
- 150 g kinkkusuikaleita (jamon cocido)
- mustapippuria (pimienta negra)
- paprikajauhetta (pimenton dulce)
- 150 g guacamolea (guacamole)
- kirsikkatomaatteja (tomates cherrys)
- 50 g ilmakuivattua kinkkua kuutiona (taquitos de jamon)
Koska käytin nyt valmiita perunamunakkaita, jää minulla yksi vaihe vähemmäksi, mutta voit myös itse tehdä perunamunakkaan eli tortil- la españolan.

Valmistin ensin täytteen tuorejuustosta ja kinkkusuikaleista, jotka oli maustettu kevyesti paprikalla.

Lisäsin täytteeseen myös hiukan mustapippuria sekä paprikajauhetta ja ihan pikkiriikksen suolaa.

Sekoitin ainekset keskenään ja jätin täytteen tekeytymään hetkisek- si jääkaappiin.
Annoin täytteen muhia jääkaapissa noin 30 minuuttia, jonka jälkeen otin käsittelyyn perunamunakkaat.
Ota tortilla pois pakkauksesta ja kuivaa sen pinnalta ylimääräinen neste pois, silloin tarjoilulautanen säilyy siistinä.

Asetin ensimmäisen tortilla españolan eli espanjalaisen perunamunak- kaan tarjoilulautaselle ja aloitin tortillakakun kokoamisen.

Levitin alimmaisen tortilla españolan päälle reilusti tuota tuorejuusto- kinkkulevitettä, jotta kakusta tulisi mahdollisimman mehevä.

Seuraavaksi nostetaan juuri levitetyn täytteen päälle toinen tortilla españolan.

Sen päälle levitin guacamolea, joka on avokadosta ja erilaisista maus- teista sekä yrteistä valmistettu eräänlainen levite tai dippikastike, kumpaa nimeä nyt siitä haluat käyttää.

Kun valitset valmiin guacamolen, niin kannattaa tarkistaa sen avoka- do pitoisuus, se nimittäin voi vaihdella 10 - 96% välillä.
Kakku alkoi olla valmis, mutta vielä siitä puuttui se viimeinen silaus eli koristelu.

Leikkasin kirsikkatomaatit halki ja asettelin ne kakun päälle, ihan reu- naan.
Viimeistelin kakun ilmakuivatusta kinkusta leikatuilla pienillä kuuti- oilla ja näin suolainen kakku on valmis.

Kakun voi viimeistellä vaikka ohuilla kinkku- tai salamisuikaleilla tai jollain muulla.
Myös tortillakakun ulkoreunat voi viimeistellä jommalla kummalla le- vitteellä, mutta reunat eivät välttämättä viimeistelyä kaipaa, joten minä jätin ne viimeistelemättä ja tuloksena on rustiikkisen näköinen naked cake eli nakukakku.
Tämmöiset nakukakuthan ovat nyt niin trendikkäitä niiden yli piper- rettyjen taideteosten ohella.
Jokainen tekee siis kakkunsa omalla tavallaan ja tämä on nyt se mi- nun tapani.

Annoin valmiin tortillakakun vetäytyä jääkaapissa muutaman tunnin ennen sen tarjoilua, jolloin maut olivat ehtineet imeytyä myös pohjana käytettyihin perunamunakkaisiin.
Leikkasin kakusta viipaleen ja vesi herahti kielelle, tuntui kuin en eh- tisi ottaa lainkaan annoskuvia, niin syötävältä kakku näytti.
Kuvien ottamisen jälkeen totesin, että kakku ei pelkästään näyttänyt syötävältä, vaan se myös maistui.
Paprika maistui täytteessä juuri sopivasti ja reilu määrä kinkkua täyt- teenä teki tästä tortillakakusta todella ruokaisan.
Guacamolen chili, sipuli ja korianteri sekä sitruunanmehu antoivat oman säväyksen kakulle, sanoisin melkein että kakusta tuli täydelli- nen.
Jos et ole lihan ystävä, niin kokeile herkullista ja ruokaisaa espanja- laista perunamunakaskakkua savulohella täytettynä, se voisi sopia sinulle.
Testiin kannattaa ottaa myös tonnikala-simpukka tortillakakku.

Tämmöisellä tortillakakulla eli espanjalaisella perunamunakaskakulla voi korvata myös perinteisen voileipäkakun erilaisissa juhlissa.
Jos et jaksa väsätä tortilla- tai voileipäkakkua, niin kokeile helppo ja nopeaa blinit kahdella tapaa.
Kannattaa myös kokeilla erilaisia piirakoita, joko suolaisia tai makei- ta ja niitähän löydät klikkaamalla leivonta-osio palkkia.
Tässä muutama vinkki sen sisällöstä, kolme kovaa peetä eli herkulli- nen porkkana-purjo-pekonipiirakka, näppärät nakkurullat, nopeat ja rapeat persikkaviinerit ja piirakka jossa yhdistyy suolainen ja makea eli taateli-pekonipiirakka.
Tästä juuri valmistetusta tortillakakusta riittää 8:aan reiluun annok- seen ja tarvikkeisiin tuhlasin rahaa kaikkiaan 6 euroa eli annoshinnak- si jää 0,75 euroa.
Tortillakakun hinta riippuu hyvin paljon siitä millaisia täytteitä käytät siinä ja teetkö perunamunakkaan itse vai ostatko valmiin.

Näissä mehevissä tunnelmissa on hyvä päättää tämä lähetys ja alkaa miettimään uusia ohjeita täydellä vatsalla.
Täyttelemisiin
-Carlos-
|