Bostonkakku
Heipä hei herkkusuut!
Espanjassa hiivataikinaan leivotut pullat ja piirakat eivät ole niin ylei- siä kuin Suomessa.
Jo vuosia on Suomessa, ainakin pakastealtaissa ollut pullataikinaa, ja sitä ei ole ollut Espanjassa lainkaan, aina on pitänyt vääntää pulla- taikina itse.
Minulla on jo pidemmän aikaa tehnyt mieli tehdä pullataikinaa, olen ostanut jopa pari kertaa hiivankin valmiiksi, mutta aina se taikina on jäänyt kuitenkin tekemättä, milloin milläkin tekosyyllä.

Selailin erään kansainvälisen kauppaketjun tarjouslehtistä ja huoma- sin siinä olevan tarjouksessa tuore pullataikinaa.
Heti seuraavana aamuna syöksyin kaupalle ja ostin pari pakettia tai- kinaa ihan koemielessä, sillä eihän sitä voi tietää millaista taikinaa siinä paketissa on.
Ensimmäisestä pakkauksesta tein kokeeksi korvapuusteja ja ne lop- puivat alta aikayksikön.
Toisesta paketista tein sitten tämän seuraavan herkun, eli jatka luke- mista.
Tänään Bostonkakku
Tarvitsemme

- 400 g valmista pullataikinaa (masa para reposteria)
- sokeria (azucar)
- kanelia (canela)
- voita (mantequilla)
koristeluun
- raesokeria (azucar gorda)
- muna (huevo)
Pullataikinan voi tehdä myös itse ja tässä ohje siihen
- 1 kg vehnäjauhoja (harina de trigo)
- 50 gr hiivaa (levadura fresca)
- 1 tl suolaa (sal)
- 2 dl sokeria (azucar)
- 150 gr voita (matequilla)
- 3,5 dl maitoa (leche)
- 1,5 dl vettä (agua)
- kardemummaa (cardamomo)
Tuolla ohjella tulee aikamoinen pino esimerkiksi korvapuusteja tai pikkupullia.
Mutta käydäänpä nyt kuitenkin tämän bostonkakun kimppuun, jotta pääsemme sitten myöhemmin juomaan oikein kunnon pullakahvit.
Avasin taikinapaketin ja annoin sen lämmön tasaantua noin 30 mi- nuuttia huoneenlämmössä, ennen kuin aloin käsittelemään sitä.

Huomautettakoon tässä vaiheessa, että taikina oli siis jo valmiiksi kaulittu levyksi, eli kaulintakaan ei tarvitse kaivaa esille tai voivotel- la sen puutetta.

Tuona aikana pehmensin voin mikrossa, sillä pehmeä voi on helpompi levittää taikainalevylle kuin kova.
Mutta ihan juoksevaksi voita ei kannata kuitenkaan sulattaa.
Kun taikinalevy oli huoneenlämpöinen, levitin sen pinnalle tuota peh- meää voita, ihan reilun kerroksen, en mitään ohutta kalvoa.

Olin tehnyt aiemmin valmiiksi kaneli-sokerisekoituksen kanelipurkkiin, josta sitä oli helppo ripotella voilla voidellulle taikinalevylle.

Sen jälkeen kun taikinalevyllä on voi ja kaneli-sokeri, rullataan taikina pötkyläksi.
Kun pötkylä on valmis, ota esiin pienehkö uunivuoka tai vastaava ja voitele se voilla, jolloin pullataikina ei takerru vuoan reunoihin.

Itse suojasin paistovuokani leivipaperilla, jonka avulla olisi sitten hy- vä nostaa bostonkakku pois vuoasta, sillä sen reunat olivat korkeat.

Arvioin silmämääräisesti montako taikinapalaa vuokaani mahtuu ja sitten leikkasin taikinapötkäleestä tarvittavan määrän paloja.

Asettelin taikinapalat vuokan pohjalle ja voitelin niiden pinnat kanan- munalla, jonka jälkeen ripottelin niiden pinnalle vielä raesokeria.

Ajattelin kokeilla miten tämmöisen bostonkakun paistaminen onnis- tuu AirFryerissa, joten kannoin laitteen parvekkeelle ja nostin vuokan paistokoriin, jonka sitten tyrkkäsin koneen uumeniin ja käynnistin ko- neen.

180 astetta lämpötilaksi ja paistoajaksi laitoin 20 minuuttia, tarkkai- lin aina välillä miltä bostonkakkuni näyttää ja kun se näytti mielestäni juuri oikeanlaiselta, niin otin sen pois AirFryerista.
Ennen kuin nostin bostonkakun pois vuoasta, annoin sen olla siellä lei- vinliinan alla noin 10 minuuttia ja sen jälkeen nostin lämpöisen boston- kakkuni pois paistovuoasta leivinpaperin avulla.
Ilmassa leijui juuri paistetun pullan tuoksu ja se toi mieleeni lapsuu- den, kun kotona leivottiin samanlaista bostonkakkua, jota myös kut- suttiin joskus leikkisästi kompostikakuksi.

Bostonkakun täytteenä käytetään yleensä voita, kanelia ja sokeria, mutta sinne voi laittaa myös erilaisia paistonkestäviä marmeladeja tai vaniljakreemiä.
Mutta minä pidän tästä perinteisestä täytteestä, jota tosin voisi hiu- kan tuunata omenamarmeladilla, sillä omena ja kaneli ovat hyvä ma- kupari.
Tästä Lidlin valmiista pullataikinasta sanoisin sen verran vielä, että taikina oli hyvä ja se kohosi sopivasti paistettaessa, yhtä asiaa jäin kaipaamaan ja se oli kardemumma.
Kardemumma kuuluu mielestäni pullataikinaan, vaikka kaikki eivät siitä pidäkkään, mutta se on makuasia.
Oli kuitenkin ilo löytää tämmöinen tuore pullataikina kaupan viileä- kaapista, sillä säästyin taikinan vaivaamiselta ja lopputuloskin oli mielestäni hyvä.

Bostonkakku on varmaan toiminut esikuvana nykyisin trendikkäälle nyhtöpullalle, sillä voihan tästäkin nyhtää pullapaloja samalla tavalla kuin esim. kakkuvuokaan leivotusta nyhtöpullasta.
Suolaiseen nyhtämiseen suosittelen nyhtöleipää, jonka voi täyttää makunsa mukaan.
Tämä juuri tekemäni bostonkakku oli saanut pintaansa kauniin värin ja sisältä se oli ihanan mehevä, ei raaka mutta ei kuivaksi paistunut- kaan.
Siinä tuli todellakin lapsuusajat mieleen kun nappasin palan juuri pais- tettu bostonkakkua ja join kyytipojaksi kunnon kahvia, melkein teki mieli tehdä pullamössöä kupillinen, mutta jätin sen kuitenkin vierai- den nähden tekemättä.
Jos joku nyt ihmettelee mitä se pullamössö on, niin se tehdään pullas- ta, kahvista, maidosta tai kermasta ja sokerista.
Pulla murennellaan kahvin joukkoon ja sekaan lorautetaan siis ker- maa tai maitoa sekä hiukan sokeria, sen jälkeen herkku onkin valmis- ta.
Kauppojen valikoimiin tulee aina välillä mukavia uutuustuotteita, jos- sain päin maailmaa jo vuosia vanhoja, mutta toisaalla uusia.
Kaikki meistä eivät ole leipureita eli se taikinan teko ei vain onnistu kaikilta, minulta kyllä onnistuu, mutta usein voiton vie laiskuus.
Joskus olen kuitenkin selättänyt sen laiskuuden ja leiponut muun muassa tiikerikakkua ja lastupullia sekä munkkeja ja viimeksi olen innostunut leipomaan kristallipullia ja perinteisiä voisilmäpullia.
Valmistaikinoista saa näppärästi myös esimerkiksi persikkaviinereitä ja vaniljakreemi leivoksia sekä erilaisia suolaisia piirakoita kuten esi- merkiksi tonnikala-pekonipiirakka.
Muista myös helpot ja herkulliset mustikkamuffinssit, jotka vievät kie- len mennessään.

Klikkaa itsesi tästä leivonta-osioon ja löydät sieltä monia helppoja se- kä hiukan työläämpiä leipomuksia esim. saaristolaisleipä.
Nyt jään syömään rippeet tuosta bostonkakusta ja voitte olla varmoja, että menen hakemaan tuota tuoretta pullataikinaa lisää heti huomis- päivänä.
Leipomisiin
-Carlos-
|