Katkarapu-kääretorttu
Rollo de coctel de marisco con salsa rosa
Terveiset koekeittiöstä!
Kyllä, minä teen edelleenkin kokeita keittiössä ja testailen erilaisia makuyhdistelmiä.
Viime aikoina olen innostunut leipomisesta, en tiedä mistä se johtuu, mutta jauhoja ja munia on kulunut viime aikoina normaalia enemmän.

Niin myös tällä kertaa, kun tarkoitus on tehdä alkupala jouluateriaa varten, mutta onneksi tämä ohje ei sisällä mitään sellaista, joka liite- tään vain jouluun, joten tätä voi tehdä milloin vain.
Aikoinaan minulla oli sellainen tilanne, että raaka sipuli ei mennyt alas millään, mutta nyt tilanne on toinen.
Pidemmittä puheitta käydään itse asiaan eli alkupalan tekoon, josta tulee oikea makujen sinfonia, ehkä joku voisi sanoa kakofonia kun nä- kee tarvikeluettelon.
Tänään Katkarapu-kääretorttu Rollo de coctel de marisco con salsa rosa
Tarvitsemme

Kääretorttupohja
- 4 munaa (huevos)
- 50 g sokeria (azucar)
- 35 g vehnäjauhoja (harina de trigo)
- 5 g leivinjauhetta (levadura en polvo para reposteria)
Täyte
- 300 g keitettyjä, kuorittuja katkarapuja
(gambas cocidas y peladas)
- 100 g surimitankoja (palitos de surimi)
- 1 punasipuli (cebolla morada)
- persiljaa (perejil)
Salsa rosa
- 300 g majoneesia (mayonesa)
- ketsuppia (ketchup)
- tomaattipyre (concentrado de tomate)
Aloitetaan homma tekemällä nopea salsa rosa eli punainen majoneesi- kastike.

Tyhjennä majoneesipurkki kulhoon ja lisää sinne ketsuppia sekä to- maattipyrettä.

Sekoita ainekset sekaisin ja tee koemaisto ja lisää tarvittaessa hiukan ketsuppia tai tomaattipyrettä.
Kun maku on mielestäsi kohdillaan jätä salsa rosa tekeytymään jää- kaappiin muiden askarten ajaksi.
Jatketaan täytteen parissa, joka valmistuu myös nopeasti, sillä mi- tään näistä ei tarvitse keittää eikä paistaa.

Kumoa kulhoon sulatetut katkaravut ja kannattaa käyttää valmiiksi keitettyjä, kuorittuja katkarapuja, niin pääset huomattavasti helpom- malla.

Ota esiin punasipuli ja kuori se, sen jälkeen halkaiset sen ja leikkelet ohuiksi viipaleiksi, halutessasi voit vielä hiukan hakata kevyesti sipulia vieläkin pienemmiksi paloiksi.
Seuraavana silputaan nippu tuoretta persiljaa, määrän voit itse mää- rätä makusi mukaan.
Lopuksi otetaan esiin muutama surimitanko, jotka leikataan noin 1 cm pituisiksi pätkiksi.

Kun kaikki tuo on tehty, lisätään kaikki tarvikeet kulhoon, jossa ovat jo valmiina ne katkaravut.
Sekoitetaan tarvikkeet hyvin sekaisin ja laitetaan sen jälkeen jääkaap- piin tekeytymään.
Nyt alkaa se leipomisvaihe eli otetaan esiin jälleen uusi kulho sekä sähkövatkain tai yleiskone sieltä kaapin perukoilta.
Mittaa kulhoon 50 g sokeria ja riko joukkoon 4 kananmunaa.

Vaahdota munat sokerin kanssa kuohkeaksi vaahdoksi, aivan kuten tekisit kääretorttua, tai siis sitähän sinä olet juuri tekemässä.
Kun munat ovat vaahtoutuneet tarpeeksi kuohkeaksi, niin mittaa pie- neen kippoon 35 g vehnäjauhoja sekä 5 g leivinjauhetta ja sekoita jauhot keskenään.
Tuon jälkeen otetaan esiin taas vatkain ja pienimmällä nopeudella sekoitetaan jauhot munamassan joukkoon.

Nyt taikina on valmista, joten ei muuta kuin kumoat taikinan uunipel- lille, jolle olet tietysti laittanut leivinpaperin.

Paista taikinalevy 180 asteisessa uunissa 6-8 minuuttia eli kunnes tai- kina on hyytynyt ja saanut kauniin värin pintaansa.

Kääretorttupohjan ollessa paistettu, nosta se pois uunista ja aseta se toisen leivinpaperin päälle.

Irroita leivinpaperi varovasti kääretorttupohjasta, varo ettei pohja rik- koonnu.

Levitä taikinalevyn pinnalle kerros tekemääsi salsa rosaa ja sen pääl- le reilusti täytettä, mutta ei kuitenkaan liikaa, sillä taikinalevy pitää vielä saada rullattua.

Rullaa täytetty taikinalevy leivinpaperin avulla rullaksi ja sulje kääre- torttu paperin sisään ja nosta jääkaappiin tekeytymään ennen tarjoilua.
Maut tasaantuvat reilussa parissa tunnissa ja kääretorttumme on saa- nut makua ja kosteutta täytteestä.
Jos sinulla on mahdollisuus antaa kääretortun tekeytyä yön yli, silloin maut ovat parhaimmillaan ja viimeistele se vasta juuri ennen tarjoilua, jotta pintaan levitettävä salsa rosa näyttää freshiltä.

Nosta kääretortturulla tarjoilulautaselle ja viimestele se levittämällä loput salsa rosasta sen pintaan.
Itse tein loppusilauksen tälle kääretortulle laittamalla sen pinnalle muutaman surimitahnasta tehdyn "ravunpyrstön" ja muutamasta lehti- persiljanoksasta.
Tuon viimeistelyn voit tehdä myös sipulirenkaista, mädistä, persilja- silpusta tai jostain muusta.
Nosta tarjoilulautanen pöytään ja siitä sitten jokainen voi leikata sopi- van kokoisen palan itselleen.
Mielenkiinnolla odotin lopputuloksen maistamista, sillä ainakin minul- la tuollainen täyte makeassa kääretorttupohjassa hiukan mietitytti, mutta maistamisen jälkeen en enää epäillyt.
Maut olivat todellakin kohdillaan ja sipulin maku sopi yhteen makean torttupohjan kanssa.

Täyte oli antanut juuri sopivasti kosteutta pohjaan, eikä se tuntunut lainkaan kuivalta, vaan mehevältä ja maukkaalta.
Katkaravut antoivat oman twistinsä täytteeseen ja surimipalat toivat täytteeseen makeutta hapokkaan sipulin vastapainoksi.
Kaiken kruunasi kermaisen pehmeä, hiukan makeahko salsa rosa, jo- ka sopii muuten erinomaisesti erilaisten äyriäisten ja kalojen kanssa yhteen.
Lisämakua tuohon salsa rosaan saa laittamalla joukkoon vaikka bran- dyä, mutta älä kuitenkaan liioittele sen kanssa.
Jos pidit tätä liian työläänä alkupalana, kokeile katkarapucocktailia, se on helppo valmistaa tai väsää herkullinen ja näyttävä alkupala katkarapuja ja mustaa mätiä.
Lisää herkullisia alkupaloja löydät klikkaamalla itsesi tapas-osioon.
Siellä on mm. allioliperunat, taateleita pekonikääreessä ja juhlallinen rapulautasen sekä monet muut herkut.
Tässä on kuitenkin tämän kertainen alkupalamme, joka yllätti minut maullaan positiivisesti.

Kokeile sinäkin miten sinun käy, yllätytkö positiivisesti vai onko tulok- sena täysi floppi.
Tästä on hyvä jatkaa uusien testailujen pariin, sillä kun onnistuu, niin siitä saa uutta intoa ja epäonnistumista oppii sen miten ei pidä tehdä.
Uutta intoa testailuihin antoi myös sitruunajuustokakku, joka onnistui mielestäni hyvin sekä mokkapaladonitsit, joiden peruspohja on tuttu monelle koulujen myyjäisistä.
Testailemisiin
-Carlos-
|