Käytä sivustollamme olevaa Googlen Oma Hakua, löydät nopeasti ja helposti haluamasi ohjeen esim. käyttämällä raaka-aineen nimeä tai valmistustapaa mm. savustettu, paistettu jne.
Kolisee kolisee tynnyrit, kolisten ja rymisten .....
Ei taitaisi tulla minusta joululaulujen sanoittajaa tai muidenkaan lau- lujen, joten sen jätän ammattilaisille.
Sen sijaan tuo alla oleva kyllä onnistuisi minulta, sillä samanlainen tynnyri on minullakin, tosin se miten se soi, onkin ihan eri juttu.
Jotain hauskaa kuitenkin täytyy olla, joten olkoon se nyt vaikka näin videon muodossa.
Tänä korona-vuotena on joulu liki koko maailmassa "peruttu" ja suo- sitellaan, että ei kokoonnuta koko suvun kansa yhteen paikkaan, vaan vietetään vaikka virtuaalista joulua, sillä sehän on mahdollista tänä aikana, kun kaikilla tai ainakin liki kaikilla on älypuhelimet ja tietoko- neet.
Kokosin tälle sivulle ruokia vuosien varrelta, sillä en viitsinyt lähteä samoilemaan kaupoille ja etsimään jotain uutta, koska kaupoissa on aina paljon väkeä, niin altistuminen koronalle on suurempi kuin kotona.
Niin ja täytyyhän minunkin joskus tehdä ns. kokoelma levy eli kooste vanhoista jouluaterioista.
Katsontaanpa nyt mitä olen saanut kasattua teille, vaihtoehtoja oli monia ja valitsin niistä mielestäni parhaimpia ja myös helpoimpia val- mistaa.
Mukana on perinteisiä ja hiukan modernimpia vaihtoehtoja, joten käy- däänpä nyt itse asiaan.
Joulumenu 14
Karjalanpiirakat munavoilla ja kinkuilla
Savulihasalaatti hedelmillä
Uunissa paistettu entrecote
Avokado-suklaamoussa
Aloitetaan ruokailu hyvin perinteikkäällä tavalla, eli joulukinkulla ja karjalanpiirakoilla.
Munavoin tekeminen on helppoa ja nopeaa, muussaat keitetyt kanan- munat haarukkaa apuna käyttäen pehmeän voin joukkoon ja sekaan ripaus suolaa, näin on munavoimme valmis.
Kinkkusiivut ja karjalanpiirakat asetaan tarjoiluvadilille ja munavoi omaan astiaan.
Todella perinteinen suomalaistyyppinen alkupala josta on hyvä jatkaa euroopan eteläiseen osaan.
Täytyyhän aterialla olla salaattia, mutta tuunataan sitä nyt hiukan ruo- kaisammaksi, mutta ei liikaa.
paahdettuja kurpitsansiemeniä (pipas de calabaza tostabas)
salaattikastike
öljyä (aceite de oliva virgen)
valkoviinietikkaa (vinagre blanco)
sitruunamehua (zumo de limon)
suolaa (sal)
pippuria (pimienta)
hunajaa (miel)
Salaatti valmistuu nopeasti, käytä valmiiksi huuhdottuja erilaisia sa- laatinlehtiä, joista teet pohjan tälle salaatille.
Huuhtelet ja pilkot persimonit, lohkot hunajamelonin sekä pilkot avo- kadon ja revit paloja kuivatusta naudanlihasta ja ripottelet salaatin pinnalle paahdettuja kurpitsansiemeniä.
Salaattikastikkeen valmistat sekoittamalla yllä luetellut ainekset se- kaisin ja kaadat kastikkeen joko suoraan salaatin päälle tai laitat sen tarjoilukannuun, josta jokainen ruokailija voi lorottaa sitä omaan an- nokseensa.
Hyvää, terveellistä ja tästä saa myös kuituja.
Aterian kohokohta on toisille pääruoka, ja toisille jälkiruoka, mutta ei hätää molemmat ovat vielä tulossa ja ensimmäisenä niistä pääruoka.
Yleensä joulupöydässä on totuttu syömään possua tai kalkkunaa, on myös nähty ankkaa ja lammasta, mutta tänä jouluna lihana onkin mu- rea naudan entrecote.
Nosta liha huoneenlämpöön noin 30-60 minuuttia ennen sen valmis- tusta, jotta liha ehtii temperoitua.
Hiero lihan pintaan mausteet sekä öljyä ja lopuksi sivele pintaan rei- lusti sinappia.
Voit käyttää haluamaasi sinappia, minä käytin sinappia jossa oli mu- kana myös sinapinsiemeniä.
Laita liha uunivuokaan tai paistopussiin, jolloin lihasta irtoava neste jää talteen ja siitä voi tehdä vehnäjauhoilla suurustamalla herkullisen kastikkeen.
Paista lihaa aluksi 200 asteessa noin 15 minuuttia, jotta pinta saa hiukan väriä.
Laske paistolämpö 180 asteeseen ja anna lihan paistua uunissa noin 1 tunti, tarkkaile lihan sisälämpötilaa paistomittarilla.
Kun sisälämpö on reilu 60 astetta liha on sisältä roseeta, jos haluat hiukan kypsempää, niin paista vielä hetki.
Lihan ollessa kypsää, kääri se folion sisään tekeytymään ja valmista paistoliemestä herkullinen kastike.
Lisuke on varsin yksinkertainen, sillä tähän tarvitset vain hiukan suo- laa, pippuria ja bataattia sekä paistamiseen öljyä.
Kuori ja pilko bataatit noin 2-3 cm pätkiksi ja kuumenna auringonkuk- kaöljy kattilassa, ja kun öljy on noin 180 asteista laita osa bataatti- kuutioista kattilaan ja paista kunnes pinta on saanut hiukan väriä.
Nosta bataattiranskalaiset reikäkauhan avulla lautaselle, jossa on ta- louspaperia ja imeytä ylimääräinen öljy siihen.
Mausta bataattiranskalaiset suolalla ja pippurilla.
Bataatista voi valmistaa myös herkullisen bataattimoussen, joka mais- tuu lihan kanssa.
Kokoa annokset ohueksi leikatuista lihasiivuista ja bataattiranskalai- sista sekä herkullisesta kastikkeesta.
Yksinkertaista mutta hyvää, menos es mas eli vähemmän on enem- män sopisi tähän ruokaan.
Vatsa alkaa olla jo hiljalleen täysi, mutta kyllähän jälkiruokaa pitää olla, joten eiköhän jatketa jälkkärin parissa.
Juuri näin joulun aikoihin on avokado- ja persimonikausi parhaimmil- laan, joten kannattaa hyödyntää niitä.
Käytä ehdottomasti tummaa kaakaojauhetta, ei mitään maitokaakao- jauhetta jossa on sokeria.
Jälkiruoka on siis valmista melkein yhtä nopeasti kuin olet lukenut tämän ohjeen, joten käydään siis toimeen.
Huuhtele persimonit ja halkaise ne, valitse kaupasta sitä lajiketta jo- ka on hiukan ”kiinteämpää”, niin siitä saa pilkottua kuutioita.
Avokadoja kannattaa varata yksi keskikoinen ruokailijaa kohden ja valitse vain kypsiä avokadoja.
Halkaise avokadot ja poista niistä kivi, jonka jälkeen voidaankin aloit- taa varsinainen jälkiruoanteko.
Pilko persimonit teholeikkurilla pieniksi kuutioiksi, minä menen tässä yhden laitteen taktiikalla eli käytän monipuolista OnionChef laitetta.
Kun perismonit ovat kuutioitu, laita ne odottamaan myöhempää käyt- töä.
Seuraavaksi teholeikkurin kannuun laitetaan halkaistut, kypsät avo- kadot sekä maun mukaan tummaa kaakaojauhetta sekä hunajaa.
Soseuta avokadot kaakaon ja hunajan kanssa tasaiseksi massaksi ja maista seosta.
Lisää tarvittaessa kaakaota tai hunajaa, jotta mausta tulee mielei- nen.
Kun maut ovat kohdillaan, niin voit aloittaa jälkiruoan kokoamisen, joka alkaa sillä, että pohjalle tulee lusikallinen persimonikuutioita, joiden pinnalle voi valuttaa hiukan hunajaa ja seuraava kerros tulee juuri valmistetusta kermaisen pehmeästä avokado-suklaamoussesta.
Viimeistele annokset vielä ripauksella persimonikuutioita sekä raik- kaalla mintunoksalla.
Nyt on jälkiruokamme valmista nautittavaksi, eikä se sisällä lainkaan eläinperäisiä tuotteita, joten se sopii myös vegaaneille.
Voit tarjota jälkiruoan ihan sellaisenaan, tai jääkaapissa jäähdytetty- nä.
Jälkiruoan maku ja rakenne yllättivät minut täysin, positiivisesti, ja olihan se myös terveellinen, sillä hedelmissähän on paljon vitamiine- jä.
Mutta ei tämä juhla-ateria vielä tähän pääty, sillä vielä on yksi herk- ku syömättä.
Aiemmista vuosista poiketen juhla-aterian päätteksi juodaan kahvin asemesta haudutettua teetä.
Kaupoissa on valittavana kymmenittäin erilaisia teelaatuja ja -sekoi- tuksia, myös ihan jouluteetä löytyy.
Valitse mieleisesi teesekoitus ja valmista tee hauduttamalla, silloin teen maku on parhaimmillaan, toki pussiteekin käy, mutta haudutta- malla saa parhaan lopputuloksen.
Teen yhteydessä tietysti nautitaan pieni makea pala, joka on tällä ker- taa aniksella maustettu pikkuleipä, jonka valmistusaineet ovat varsin yksinkertaiset.
Pikkuleipien valmistuksessa on käytetty vain rasvaa, sokeria sekä vehnäjauhoja ja taikina on maustettu aniksella, viimeistelyyn on käy- tetty tomusokeria eli toiselta nimeltään pölysokeria.
Nämä pikkuleivät on valmistettu pienessä kylässä Granadassa ja ko. konditoriolla on pitkät perinteet herkkujen valmistuksessa.
Kyseisessä konditoriossa työskentelee vielä tänäkin päivänä sen pe- rustaja, liki 80 vuotias rouva, joka tarkkailee laatua ja osallistuu myös itse pikkuleipien valmistukseen.
Täytyy sanoa, että kyllä tuollaiset pikkukylissä tehdyt pikkuleivät ovat aivan erimakuisia kuin suurten tehtaiden tekemät tuotokset.
Näillä herkuilla mennään siis tämä joulu ja palataan sitten tammikuus- sa takaisin ruutuun uusin voimin.