Lomo de orza
Öljyssä säilöttyä porsaan ulkofilettä
Nöf nöf .......
Viime aikoina julkisuudessa on puhuttu paljon lihasta.
Pistänpä minäkin oman lihapurkkini jutun jatkoksi.
Possun lihaa syödään suomessa todella paljon, jopa niin paljon ettei nasu raukkoja ole tarpeeksi.

Espanjassa possua syödään myös runsaasti ja lihasta valmistetaan kaikenlaisia herkkuja.
Yksi vanha tapa on säilöä liha maustettuun öljyyn, jolloin se säilyy hyvin pitkiäkin aikoja.
Lihakaupassa sain maistaa tuollaista herkkua ja sitähän teki heti mie- li ostaa pari purkkia kotiin.
Liha oli valmistettu kuninkaallisen kaupungin eli Ciudad Realin alu- eella, joka sijaitsee noin 200 km Madridin eteläpuolella.
Aivan uudesta tuttavuudesta ei ollut kyse, vaan olin tuollaista lihaa maistanut aiemminkin, mutta ei ole tullut ostettua sitä vuosiin.

Lomo de orza, öljyyn säilöttyä porsaan ulkofilettä
Kyseinen liha on mureaa ja öljyn lisäksi makua antamaan oli laitettu valkosipulia, suolaa ja laakerinlehtiä sekä jotain muitakin mausteita.
On monta tapaa tarjota tätä porsaan ulkofilettä.
Sitä voi syödä kylmänä ihan sellaisenaan tai leivän päällä, taikka läm- mittää ohuet viipaleet kevyesti pannussa ja käyttää vaikka osana läm- mintä salaattia.
Taikka valmistaa siitä ihan perinteisen lihasäilykkeen, ajalta jolloin ei jääkaappeja ollut.

Minun mielestä lihassa oli kuitenkin liian vähän suolaa, joten ripotte- lin sitä lihaviipaleiden pinnalle ennen tarjoilua, lisäksi pieni määrä paprikajauhetta antamaan potkua.
Koska öljy on maustettu, niin ei sitä kannata kaataa hukkaan, vaan siinä voi paistaa maustamatonta possua taikka perunoita.
Eikä leivän päälle tarvi laittaa lainkaan rasvaa, sillä viipaleissa on öl- jyä joka imeytyy leipään ja kosteuttaa sen.
On harmi että Suomessa on aika vähän ns. lihakauppoja, melkeinpä kaikki myytävä liha ostetaan markettien viileäaltaista, sillä monesta kaupasta on kadonnut myös varsinaiset lihatiskit.
Ja jos lihatiski on, niin sen valikoima on aika suppea.
Sama ilmiö on nähtävissä myös Espanjassa, mutta täällä on kuitenkin paljon pieniä lihakauppoja joista löytää todellisia herkkuja.
Esimerkiksi tämä käyttämäni lihakauppa tuottaa myyntiin erityisesti lammasta ja possua pohjois-Espanjasta ja valikoimissa on runsaasti erilaisia iberico-tuotteita.

Pieneen kauppaan on kerätty monen pikkutuottajan tuotteita, jotka on valmistettu rakkaudella eikä teollisesti.
Nyt en puhu mistään ”luomutuotteista”, koska niillä rahastetaan ja ratsastetaan liikaa.
Aina välillä tuollaisia ”luomutuotetiloja” jää kiinni vääristä lannoitteis- ta ja rehuista, kaikkialla maailmassa.
Tuollainen syö uskottavuutta, siksi ostankin tavallisia tuoteita en mi- tään erityisiä ”luomuja”, silloin ei ainakaan tunne itseään petetyksi.
Mutta maistellaan rohkeasti erilaisia makuja, olivat ne luomumakuja tai hiukan teollisemmin valmistettuja.
Jokainen varmasti löytää oman suosikkinsa tuotteiden joukosta.
Kokeile myös herkullisia suolapaloja, pintxos de lomo de orza.
Herkuttelemisiin
-Carlos-
|