Friteerattua juustoa herkkusienillä ja mini-suippopaprikalla
Korvasieni, kärpässieni, tatti, kantarelli ...
Listaa voisi jatkaa loputtomiin, mutta päätetään lista herkkusieniin.
Heipä hei kaikille!
Kesä on takana ja syksy tullut ja sen mukana sienet.
Herkkusieniä on kylläkin aina kaupassa tarjolla ja sieltä minäkin nämä sienet ostin.

Tarkoitus ei ollut edes ostaa sieniä, mutta katsoin kun eräs rouva osti monta rasiallista, niinpä minäkin päätin ostaa pari.
Mietin että mitähän minä niiden sienien kanssa oikein söisin ja siinä samassa soi ovikello, plimplom.
Avasin oven ja siellä oli naapurin pikkutyttö, mukanaan pussilinen he- delmiä ja kasviksia.
Kirkkaalla äänellä hän ilmoitti keränneensä ko. tuotteet itse ihan mi- nulle, tuntui tosi mukavalle kuulla tuollaista.
Kiitin häntä ja lupasin hänelle joskus jonkin yllärin, mutta en kertonut millaisen yllätyksen, se jääköön vielä arvoitukseksi.

Pussissa oli muutama päärynä, omenia, sipuleita sekä mini-suippopap- rikoita, jota myös joskus italian paprikoiksi kutsutaan.
Noista saisinkin hyvät lisukkeet herkkusienille, tosin omenat ja pääry- nät jätin sitten välipalaksi.
Tänään Friteerattua juustoa herkkusienillä ja mini-suippopaprikalla
Tarvitsemme

- 200 gr friteerattavaa juustoa (queso para freir)
- 250 gr herkkusieniä (champiñones)
- 1 sipuli (cebolla)
- 5 minisuippopaprikaa
- suolaa (sal)
- pippuria (pimienta)
- öljyä (aceite de oliva virgen)
Suomessa on nyt niin muodikasta valita paprikaksi ns. suippopaprika ja minä nimesin nämä pienet paprikat nyt mini-suippopaprikoiksi.
Mutta se siitä nimeämisestä, palataanpa asiaan eli ruokaan.
Aloitetaan valmistus kuorimalla ja pilkkomalla sipuli.

Huuhtele paprikat ja leikkaa ne "renkaiksi".
Nyt voikin laittaa paistinpannun lämpiämään ja jatkaa sillä välin sie- nien parissa.
Puhdista tarvittaessa herkkusienet.

Leikkaa sienet viipaleiksi, ei kuitenkaan liian ohuiksi jotta ne säilyttä- vät muotonsa paistamisen aikana.
Voit käyttää myös valmiiksi viipaloituja säilöttyjä herkkusieniä, mutta niistä kannattaa valuttaa neste kunnolla pois.
Tässä vaiheessa on pannu varmasti jo tarpeeksi kuuma ja sinne voi lorauttaa hiukan öljyä sipulin paistamista varten.
Eli öljyä pannulle ja sipulit perään.

Kuullota sipuleita muutama minuutti, jotta ne pehmenevät ja seuraa- vaksi voidaankin lisätä pannulle paprikarenkaat.
Haudetellaan muutama minuutti ja maustetaan ripauksella suolaa se- kä pippurilla.

Lopuksi lisätään pannulle herkkusieniviipaleet ja kevyt hämmennys ja pannun päälle kansi.
Nyt käydään friteerauskeittimen kimppuun.
Kuumenna friteerauskeittimen öljy noin 175º.
Kun öljy on saavuttanut oikean lämpötilan laita paneroidut juustopa- lat öljyyn kiehumaan.
Friteerauskeittimessä eli rasvakeittimessä juusto kypsyy nopeasti, noin 2 minuuttia riittää.
Jos käytät esimerkiksi "pallojuustosta" leikattua leivitettyä viipalet- ta, paistoaika on hiukan pidempi kuin pari minuuttia.
Tosi vegaani voi vaihtaa juuston leivitettyyn tofuun.

Kun juusto nousee pintaan, on se kypsää.
Jos sinulla ei ole rasvakeitintä voit valmistaa juuston paistinpannulla tai kattilassa johon laitat reilusti öljyä, eli samaan tapaan kuin paistai- sit munkkeja.
Juustopalojen ollessa valmiita, nosta ne pois öljystä ja nosta lauta- selle jossa on talouspaperia ja imeytä ylimääräinen öljy siihen.
Tuona aikana juuston maku vielä kehittyy ja on parhaimmillaan kun se tarjotaan.
Nyt on siis juusto friteerattu ja onkin aika tarkistaa sienten kohtalo.

Maista ja lisää mausteita tarvittaessa makusi mukaan.
Annokseen kuuluu friteerattua juustoa ja pannulla haudutettuja herk- kusieniä ja paprikoita.
Juustopakkauksen mukana oli vielä pari pientä rasiaa tsatsiki-kasti- ketta joka on jogurttipohjainen kreikkalainen kastike.
Herkkusienet maksoivat 0,49 €/rasia ja juustopakkaus taisi olla noin 2,50 €, muut tarvikkeet olivatkin jo kotosalla.
Annoksia tuli 2, joten annoshinnaksi muodostuu siis 1,50 €
Herkkusieniä tulee harvemmin ostettua sillä kaikki eivät pidä niistä, tai yleensäkään sienistä.

Tuore herkkusieni on huomattavasti maukkaampaa kuin säilötty ja kuulinpa myös eräältä sienten ystävältä että nämä perinteiset vaale- at herkkusienet ovat maukkaampia kuin tummat herkkusienet.
Mutta tuohan on nyt makuasia ja jokainen pitää tai on pitämättä sie- nistä.
Tässä pari sieniruokaa nameko-sieniä ja kantarellikastikkeen, jotka voivat maistua myös sinulle.
Jos käyt sienimetsällä etkä ole aivan varma kaikista sienistä, niin poi- mi mukaasi vain ne sienet jotka tiedät varmuudella syötäväksi.
Jos metsään haluat mennä nyt, niin laita jalkaasi kumisaappaat ja va- raa mukaasi sienikirja, veitsi ja suti, jolla voit putsata löytämäsi sie- net.
Mutta jos jostain syystä sienet eivät kuulu sinun suosikkeihin, niin ko- keile nacho kuorrutettuja kanan rintafileitä sipulirenkailla, ne voivat olla se sinun juttu.
-Carlos-
|