Friteeratut munat ranskanperunoilla ja "ankeriaanpoikasilla" Huevos fritos con gulas y patatas fritas
Tervehdys täältä patoja ja kattiloiden ääreltä!
Jälleen on kolisteltu tuolla keittiössä enemmän ja vähemmän.
Leikkuulaudalle päätyi tuttu ja turvallinen raaka-aine eli peruna sekä paistinpannuun kananmunat.
Jokaisella maalla on omanlaisensa perinneruoat joiden ohjeet kulke- vat perintönä sukupolvelta toiselle.
Vaikka Espanjassakin pikaruokaloiden määrä on lisääntynyt huomat- tavasti, silti perinteisiä ruokia valmistetaan eikä perinteet pääse unoh- tumaan.
Myös monet nuoret ovat innostuneet näistä perinneruoista joka on erittäin hieno asia.
Pääruokamme perinteinen espanjalainen ruoka, jonka ohje on lähtöi- sin Madridista.
Tänään Friteeratut munat ranskanperunoilla ja ”ankeriaanpoikasilla” Huevos fritos con gulas y patatas fritas
Tarvitsemme

- 6 – 8 munaa (huevos)
- 4 – 6 perunaa (patatas)
- ankeriaanpoikasia (gulas)
- öljyä (aceite de oliva virgen)
- suolaa (sal)
- pippuria (pimienta)
- 2 valkosipulinkynttä (dientes de ajo)
Nosta ”ankeriaanpoikaset” sulamaan hyvissä ajoin, jotta ne ehtivät su- lata.
Nämä käyttämäni ”ankeriaanpoikaset” on valmistettu surimimassasta, jossa on käytetty valkoista kalaa ja rapuaromia.
Kuori ja pilko pari valkosipulinkynttä ”ankeriaita” varten ja varaa nii- den kuumentamiseen loraus öljyä.

Kuori perunat ja leikkaa ne ranskanperunan mallisiksi tikuiksi.
Laita rasvakeitin kuumenemaan ja kattila jossa on tilkkanen öljyä.
Lisää kattilaan valkosipulisiivut ja anna niiden muhia hetki kuumassa öljyssä ennen ”ankeriaiden” lisäämistä kattilaan.

Kuumenna ”ankeriaita” noin 4 minuuttia ja mausta ne suolalla sekä pippurilla, ja jätä odottamaan jatkoa.
Kun rasvakeittimen öljy on tarpeeksi kuumaa (170º - 180º), nosta peru- natikut paistokoriin.

Kaikkia perunoita ei kannata laittaa kerralla paistokoriin, vaan paista perunat useammassa erässä, sillä liiallinen määrä perunoita ei kypsy tasaisesti.
Paista perunoita muutama minuutti, kunnes ne ovat kullanruskeita ja rapeita.

Nosta ranskanperunat lautaselle jossa on talouspaperia ja imeytä yli- määräinen öljy paperiin.
Mausta perunat suolalla tai perunamausteella.
Nyt ollankin jo loppusuoralla, enää puuttuu vain munat.
Lorauta paistinpannulle reilusti öljyä ja kuumenna se.

Riko munat yksitellen lasiin ja kaada ne kuumaan öljyyn paistinpannul- le, varo roiskeita.
Tarkoitus on että valkuainen hyytyy, mutta keltuainen jää löysäksi.

Munat paistuvat kuumassa öljyssä todella nopeasti, joten annosten kokoamisen kanssa täytyy olla nopea.
Laita lautaselle sopiva määrä ranskanperunoita ja nosta friteerattu muna reikäkauhan avulla öljystä ja aseta muna perunoiden päälle.
Friteeratut kananmunat maistuvat herkullisilta ihan leivän kanssa.

Riko keltuainen veitsellä ja anna keltuaisen valua perunoiden sekaan.
Lisää lopuksi ”ankeriaat” annoksen päälle ja näin sinulla on annos val- miina.
Tarjoa lisäksi tuoretta patonkia, jolla voi ”nuolla” lautasen puhtaaksi.
Ruokajuomaksi sopii kuiva omenasiideri tai raikas vesi sitruunalla te- rästettynä.

Tämä annos on hyvin tyypillinen monessa espanjalaisessa baarissa ja ravintolassa, samoin kuin friteeratut meren antimet.
Vaikka annos vaikuttaa ”arkiruoalta”, se on silti erittäin hieno, vaikka onkin yksinkertainen.
Ylellisyyttä annokselle saa juurikin näillä ”ankeriailla” tai iberico kin- kulla, myös chorizomakkara sopii tähän ruokaan.
Itse en ole ollut aiemmin ranskanperunoiden ystävä, mutta kyllä nämä itse tehdyt ovat aivan toista maata kuin pakasteena ostetut ranskan- perunat.
Kannattaa kokeilla, yllätyt positiivisesti ja huomaat kuinka helppo ne on valmistaa itse.
Myös fish and chips annoksen valmistus onnistuu helposti itse ja ko- keile myös vähärasvaisia makkaraperunoita sekä ruokaa, jossa yhdis- tyy entis- ja nykyaika eli seiti-fileitä ja bataattiranuja.
Tässä olikin tämän kertainen ateriamme kokonaisuudessaan, jälkiruo- an voi jokainen valita itse, mutta jos jotain suositusta kaipaa niin aina varmavalinta on vanukas - flan
Iloisin syysterveisin
-Carlos-
|