Fideuá, espanjalainen pastapaella
Tervehdys!
Tätä kirjoitettaessa on vielä reilu viikko pääsiäiseen, tuohon kevään suurimpaan juhlaan jota vietetään Jeesuksen ylösnousemuksen juh- lana.
Jostain syystä itse en ole oikein näiden erilaisten juhlapyhien kannat- taja vaikka niistä saakin mukavasti vapaapäiviä arkiseen aherrukseen.
Syy miksi en ole oikein innostunut noista pyhistä lienee se että, silloin ihmiset hössöttävät ja vauhkoontuvat, kaikilla on kiire ja täytyy hank- kia sitä sekä tätä.
Suku tulee kylään ja täytyy valmistaa joka vuosi upeampia ruokia.
Huh huh sanon minä.

Seuraava ruokamme on nimestään huolimatta juhlava ja herkullinen, enkä sanoisi tätä arkiruoaksi kuten joskus joku on niin sanonut.
Eikä tämä ole myöskään ihan sitä surf n turfia, joka on nyt maailmalla niin pop.
Kuitenkin tässä ruoassa yhdistyy meri, maa ja ilma.
Äyriäiset tulevat merestä, kasvikset maalta ja liha ilmasta, sillä kana osaa lentää, ainakin lyhyitä matkoja.
Mitä tässä on siis luvassa?
Tänään Fideua, espanjalainen pastapaella
Tarvitsemme

- 400 gr fideuapastaa (fideua)
- 1l kalalientä (caldo de pescado)
- 200 gr kuorittuja rapuja (gambas peladas)
- 400 gr mustekalarenkaita (anillos de pota)
- 200 gr simpukoita (almejas)
- 400 gr broilerin sisäfilettä (solomillo de pollo)
- 1 sipuli (cebolla)
- 1/2 vihreää paprikaa (pimiento verde)
- 1/2 punaista paprikaa (pimiento rojo)
- 400 gr tomaattimurskaa (tomate troceado)
- 6 valkosipulinkynttä (dientes de ajo)
- ripaus makeaa ja tulista paprikajauhetta
(una pizca de pimenton dulce y picante)
- öljyä (aceite de oliva virgen)
- suolaa (sal)
- sokeria (azucar)
Simpukoiksi käyvät pakastesimpukat, joita löytyy melkein kaikista ruokakaupoista.
Jotta itse ruoanvalmistuksessa ei menisi kovin kauaa, kannattaa teh- dä esivalmistelut ajoissa, eli kuoria ja pilkkoa sipuli sekä kuutioida paprikat pieniksi kuutioiksi ja kuoria valkosipulinkynnet.
Kun kuorimiset ja pilkkomiset on tehty, voidaankin aloittaa pastan käsittely.
Jos lähikaupastasi ei löydy fideuapastaa, voit korvata sen rakettispag- hetilla, ainakin sitä silloin vuosia sitten oli myynnissä, nykyisestä vali- koimasta ei ole tietoa.
Laita ensimmäiseksi kalaliemi kuumenemaan.
Kuumenna iso paistinpannu ja lorauta sinne reilusti öljyä sekä 4 valko- sipulinkynttä.
Ota hiukan väriä valkosipuliin ja samalla se antaa makua öljyyn.

Lisää pannulle fideuapasta ja anna senkin ottaa itseensä kaunis kul- lanruskea pinta, älä kuitenkaan paista pastaa, tarkoitus on että pas- tasta tulee ”rapsakkaa”.

Kun pasta on paahtunut pannulla hetkisen, nosta pasta syrjään odot- tamaan jatkoa.
Seuraavaksi valmistetaan sofrito, jonka tärkeimmät raaka-aineet ovat sipuli, valkosipuli sekä paprika.

Laita nyt pannulle sipuli- ja paprikakuutiot, joita haudutellaan muuta- ma minuutti ennen tomaattimurskan lisäämistä.

Kun lisäät pannulle tomaattimurskan, niin samalla voit lisätä myös mausteet eli suolan sekä ripaukset molempia paprikajauheita ja 1 tl sokeria.
Jätä hautumaan kannen alle ja siirry seuraavaksi lihojen sekä meren- elävinen kimppuun.
Ota pari paistinpannua lisää ja paista toisessa pannussa lihat ja toi- sessa mustekalarenkaat.

Leikkelin broilerinsisäfileet pieniksi kuutioiksi.

Broilerin sisäfilepalojen ruskistuessa toisella pannulla, jatketaan mus- tekalojen parissa.

Leikkasin suurimmat mustekalarenkaat kuutioksi, ja pienimmät jätin ihan renkaiksi.

Paista mustekalarenkaita hetki kuumassa öljyssä.

Lisää pannulle pari valkosipulinkynttä sekä kuoritut katkaravut, voit käyttää raakoja tai keitettyjä katkarapuja.

Rapujen jälkeen pannulle lisätään pakastesimpukat ja niiden jälkeen pannulle laitetaan kuumaa kalalientä.

Annetaan porista 2 - 3 minuuttia, jonka jälkeen pannulle kaadetaan sipuli-paprika-tomaattiseos.
Tarkista maku ja lisää mausteita tarvittaessa.
Nyt alkaakin sitten loppusuora häämöttämään eli yhdistellään eri pan- nujen sisällöt keskenään yhdelle suurelle pannulle.
Tähän tarkoitukseen käy parhaiten paellapannu tai muu laakea pannu.

Pannulla on nyt siis lihaa, mustekalaa, katkarapuja, sipuli-paprika-to- maattiseos sekä tietysti se tärkein eli paahdetut fideuapastat.
Sekoita tarvikkeet hyvin ja lisää kalalientä pannulle, jonka jälkeen keität muutaman minuutin (noin 10 minuuttia riittää, pastan kypsy- misajasta riippuen), tarkoitus on että kalaliemi haihtuu keittämisen aikana ja pasta kypsyy.

Kun pastapaella on valmista, ovat pastat nousseet pystyyn ja lopputu- los näyttää siltä että ne ikäänkuin kurottelevat kohti taivasta.
Nosta paellapannu pöytään ja tarjoa lisukkeena allioli-kastiketta sekä sitruunaa.
Näin on mahtava pastapaellamme valmista ja tällä ohjeella tulee ai- nakin 8 annosta.

Tarvikkeisiin tuhlasin noin 15 euroa, joten annoshinnaksi tulee hiukan alle 2 euroa, joka ei ole lainkaan paha hinta pääsiäisen perheateriasta.
Tämän saman ruoan voit valmistaa myös käyttämällä pastan sijaan riisiä, eli silloin se on nimeltään paella mixta.
Paellan voi valmistaa myös ihan merenelävistä taikka lihasta.
Sanotaan, että valencialainen paella on se ainoa oikea, muuta paellat ovat vain jäljitelmiä ja muunnelmia.
Kokeile myös pasta-tonnikalapataa, jossa käytetään myös fideua-pas- taa, mutta paksumpaa kuin tässä juuri tehdyssä ruoassa.
Tässä siis yksi vinkki pääsiäisateriaksi, mutta älä myöskään unohda hunajalla maustettua lohta tai perinteistä pääsiäislammasta.
Hyvää pääsiäistä kaikille
-Carlos-
|