Käytä sivustollamme olevaa Googlen Oma Hakua, löydät nopeasti ja helposti haluamasi ohjeen esim. käyttämällä raaka-aineen nimeä tai valmistustapaa mm. savustettu, paistettu jne.
Kesä on nyt viralliset alkanut, tosin se on myös aika pian ohi, mutta toivotaan, että kesästä tulisi lämmin ja vähäluminen.
Lohi kuuluu kaikkien kauppojen kalatiskiin ja siksi sitä syödäänkin runsaasti.
Espanjassa lohi ei ole niin suosittu kala kuin esimerkiksi kummeliturs- ka, mutta kyllä lohikin kaupaksi käy.
Minä olen tässä kevään aikana tehnyt erilaisia pastoja ja nyt on vuo- rossa jälleen uusi pasta.
Iloiset värit lautasella tuovat väriä elämään ja kyllähän se on niin, että myös ruoan ulkonäöllä on merkitystä.
Jääkaapissani on ollut valmiiksi keitettyjä punajuuria, joita ajattelin nyt hyödyntää pastan teossa, sillä punajuuri antaa kaunista väriä pas- tataikinaan, makua unohtamatta.
Tänään Punajuuri pastaa ja sinappilohta
Tarvitsemme pastaan
1 dl punajuurimehua (zumo de remolacha)
250 gr vehnäjauhoja (harina de trigo)
Sinappiloheen
4 lohifilettä (filetes de salmon)
dijonin sinappia (mostaza con granulas)
suolaa (sal)
pippuria (pimienta)
selleriä (apio)
öljyä (aceite de oliva virgen)
Aloitetaan valmistus lisukkeesta ja mehustamalla pari keitettyä puna- juurta mehulingolla.
Muista laittaa uuni lämpiämään 180° ja pastavesi kiehumaan.
Huuhtele muutama sellerinvarsi ja leikkaa ne pieniksi paloiksi, jonka jälkeen laita ne kevyesti voideltuun uunivuokaan.
Mausta selleripalat suolalla sekä pippurilla.
Kun sellerit ovat paistumassa uunissa noin 10 minuuttia, sinulle jää aikaa tehdä pastataikina.
Mittaa pastakoneeseen 250 gr jauhoja ja käynnistä kone, jonka jälkeen lisätään punajuurimehu koneen kannessa olevasta kaatoaukosta ohu- ena nauhana.
Pastataikinan valmistuessa, ota käsittelyyn lohipalat.
Kuivaa lohipalojen pinta ja hiero niihin kevyesti suolaa ja pippuria se- kä levitä sudilla pintaan sinappia.
Suosittelen sellaista sinappia jossa on mukana sinapinsiemeniä, sillä ne antavat enemmän makua kuin tavallinen sinappi.
Tässä vaiheessa alkaa varmaan pastakin pursuamaan koneesta ulos, joten lautanen alle ja pätki pastapötkylät sopivan mittaisiksi.
Näyttää siltä kuin koneesta tulisi punaista lakritsia, mutta kyllä se ihan oikeaa pastataikinaa on.
Ripottele pastan pinnalle hieman vehnäjauhoja, se estää tuorepastaa tarttumasta kiinni.
Kun pasta on saatu valmistettua jatketaan kalojen kanssa.
Ota uunivuoka pois uunista ja nosta lohipalat selleripedille, jonka jäl- keen uunivuoka takaisin uuniin ja jatka paistamista noin 12 minuuttia, sinä aikana kala ehtii kypsyä.
Nyt pastavesikin kiehuu, joten mausta se reilulla suolalla sekä lorauk- sella öljyä.
Lisää pastat kattilaan ja keitä noin 6 - 7 minuuttia, jonka jälkeen valu- tetaan pasta ja otetaan kala pois uunista.
Kokoa annokset selleripaloista sekä sinapilla maustetusta lohesta ja herkullisesta punajuuri tuorepastasta.
Lisäksi lautaselle voi leikata muutaman tuorekurkkusiivun ja kalalle kaveriksi vaikka sitruunaa.
Kalaa ei kannata paistaa liian pitkään, sillä muuten siitä tulee kuiva, eikä pastaa pidä keittää liian pitkään, vaan jättää se mielummin al denteksi.
Sinapilla maustettu lohi oli loistavan makuista ja pastasta tuli kauniin väristä, ehkä rakenne ei ollut ihan kaikista täydellisin, mutta pääasia on kuitenkin ateriakokonaisuuden maku.
Tuorepastaa voi valmistaa suuremmankin annoksen kerralla, ja se mi- tä ei käytä tänään voi käyttää sitten myöhemmin.
Säilytä käyttämättä jäänyt tuorepasta jääkaapissa suljetussa rasias- sa ettei siihen tartu jääkaapista ylimääräisiä hajuja.