Venäläinen salaatti kylmäsavulohella
Ensalada rusa con salmón ahumado
Heipä hei!
Kuten varmaan moni muistaakin, niin hankin kesän aikana sähkökäyt- töinen savustimen Suomesta tänne Espanjaan.
Sillä onkin tullut savustettua erilaisia kaloja, ja savustelu jatkuu edel- leen.
Meidän taloyhtiö järjesti pari viikkoa sitten allasbileet talon asukkail- le ja tarjolla oli kaikenlaista ruokaa.
Minulta pyydettiin sinne lämminsavulohta sekä venäläistä salaattia, ja koska nuo savustetut lohet olivat pop, niin ajattelin käyttää salaa- tissa tonnikalan sijaan kylmäsavulohta ja saada näin jotain uutta tuo- hon salaattiin.

Näin päätin minä ja jännityksellä odotin asukkaiden reaktiota allasjuh- lissa.
Monelle tulee mieleen sanasta salaatti jokin keko vihreitä lehtiä, joi- den joukkoon on pilkottu kurkkua ja tomaattia, sehän onkin se kaik- kein tavallisin salaatti jota olemme tottuneet syömään.
Vihreää pitää olla lautasympyrän mukaan reilusti lautasella, mutta kyllä siitä suosituksesta voi joskus lipsua, kuten esim. tänään.
Tarjolla Venäläinen salaatti kylmäsavulohella
Tarvtisemme

- 400 g kylmäsavulohta (salmon ahumado)
- 1 kg keittojuureksia (ensaladilla)
- 2 keitettyä kananmunaa (huevos cocidos)
- 400 g majoneesia (mayonesa)
- kapriksia (alcaparras)
- tilliä (eneldo)
- suolaa (sal)
- sitruuna (limon)
Tällä ohjeella valmistuu 8 – 10 annosta herkullista ja ruokaisaa salaat- tia.
Käytin nyt sellaisia keittojuureksia, joissa ei ollut mukana lainkaan pa- puja, vain porkkanaa, herneitä ja perunoita.

Keitinveteen kannattaa laittaa aika reilusti suolaa ja kasvisten keitto- ajan näet pakkauksesta, se on yleensä noin 8 – 10 minuuttia.
Salaatin peruspohjan eli kasvikset voi keittää aiemmin, jotta ne ehti- vät jäähtyä kunnolla ennenkuin niiden joukkoon lisätään majoneesia tai mitään muutakaan.

Keitä siis kasvikset vaikka aamulla varhain ja anna jäähtyä jääkaapis- sa tai jos olet kiireinen, niin jäähdytä juoksevanveden alla.
Mutta tärkeää on se, että kasvikset ovat jäähtyneitä.
Samaan aikaan kannattaa keittää myös muutama kananmuna, sillä myös niiden täytyy saada jäähtyä ennen salaattiin laittoa.
Erilaisille kananmunille on omat keitto-ohjeensa, ja tässä tarvitsem- me kovaksi keitettyjä munia.
Sillä välin kun keitetyt ja valutetut kasvikset ovat siis vihdoin jäähty- mässä, voidaankin ottaa käsittelyyn kylmäsavulohi.

Ota avuksesi terävä veitsi, jolla leikataan kalasta nahka pois ja sitten kuutioidaan kala pieniksi kuutioksi.
Jätä muutama hiukan suurempi kuutio koristelua varten.

Kun vihdoin alkaa olla aika tehdä salaatti valmiiksi, otetaan esiin suu- rehko kulho, johon kumotaan salaatin pohja eli perunat, porkkanat se- kä herneet, lisäksi joukkoon laitetaan purkillinen (400 g) majoneesia.

Sekä reilusti tilliä ja kalakuutiot, keitettyjä kananmunalohkoja sekä 2 – 3 rkl kapriksia ja halutessasi ripaus pippuria.
Älä kuitenkaan lisää vielä tässä vaiheessa suolaa salaattiin, vaan se- koita ainekset hyvin keskenään ja tee koemaisto.
Jos salaatti kaipaa lisää suolaa, niin lisää sitä varoen, sillä ”tekeyty- misen” aikana kalasta sekä kapriksista irtoaa suolaa majoneesiin.
Tiesisthän, että kaikki ravintoloissa ja baareissa käytetty majoneesi on tehdas-tekoista, ei siis ole bakteerivaaraa.
Kun tarvikkeet on sekoitettu, laitetaan salaatti vielä jääkaappiin te- keytymään ainakin tunniksi ennen tarjoilua.

Tarjoa salaatin lisäksi rapeita leipätikkuja, joko irrallisena tai salaat- tiin tökättyinä.
Leipätikkuja on monenlaisia, pitkiä, pätkiä, ohuita ja paksuja sekä täysjyvä- ja vehnäjauhoista valmistettuja, unohtamatta soijasta val- mistettuja.

Niin tai näin, viimeistele salaattiannokset muutamalla irrallisella lohi- kuutioilla, sekä ripottele salaatin pinnalle vielä tilliä.
Tuore tilli antaa enemmän makua, mutta myös kuivattu tilli käy tähän vallan mainiosti.
Hapokkuutta salaattiin saa pienellä sitruunalohkolla, ja jokainen voi halutessaan pirskottaa muutaman tipan sitruunamehua salattiinsa.
Kylmäsavulohesta valmistettu venäläinen salaatti sai hyvän vastaan- oton allasjuhlissa, kuten myös lämminsavulohi, joka tarjottiin myös salaatin kera.
Lisäksi tarjolla oli alitas de pollo, jotka taitavat olla suomalaisittain chicken wings eli hornetteja, mutta näissä oli enemmän lihaa kuin suomalaisissa, jotka ainakin ennen olivat pelkkää luuta ja nahkaa inhottavassa marinadissa.
Ruokaisien salaattien ystävänä kokeile myös italiansalaattia, ja her- kullista savunieriäsalaattia sekä espanjalaista kesäsalaattia.

Tällä ruokaisalla salaatilla jaksaakin sitten ensi viikkon ja silloin on luvassa jotain aivan muuta.
Itse asiassa se on vielä minulle itsellenikin arvoitus, joten alankin heti ratkaisemaan sitä.
Näkemisiin
-Carlos-
|